Brouček beruška

Nejen slunéčko sedmitečné u nás žije. Spolu s ním tu můžeme vidět dalších osmdesát druhů. I když my jejich zbarvení pokládáme za zajímavé a příjemné na pohled, ve skutečnosti je to výstražná barva.

mokré slunéčko sedmitečné

Vzhled

10 mm dlouhé tělo, které je skoro polokulovité, jen mírně protáhlé dopředu. Červeně zbarvené krovky se třemi černými tečkami na každé straně a jednou společnou pro obě krovky.

Larva je šedočerná, někdy do hněda nebo modra s mnoha černými a méně četnými žlutooranžovými, červenooranžovými a oranžovými skvrnami.

Výskyt a vývoj

Najdeme ji od nížin až po horské oblasti.

Žije na různých rostlinách, kde larvy i imaga jedí červce a mšice. Samička klade drobný žlutá vajíčka na spodní stranu listů, které jsou napadené mšicemi. Asi po týdnu se líhnou larvy. Další vývin záleží na teplotě. Pohybuje se kolem 30 – 60 dní.

Vylíhlé larvy jsou schopné během svého vývoje sníst až 400 mšic. Když jsou dostatečně vykrmené, zakuklí se a promění v dospělou berušku. Pak pokračují v pojídání škůdců.

Když mladé přežijí zimu, druhým rokem se začnou rozmnožovat.

Mladé berušky jsou jasně červené, starší, ti co už zimu přečkali, mají oranžový nebo žlutý nádech.

Ti, co zimu přežijí, se rozmnoží a ještě ten rok v létě jejich život končí.

Nestávají se ptačí potravou, protože chutnají hořce.
beruška na listě

Přezimování

Zalézají do skulin a škvír v kamenech a pod nimi. Zimují pod mechem, starou trávou, ve dřevě i pod kůrou. Do míst, která se jim zdají lákavá, se slétají v hojném počtu. Líbí se jim vyvýšené kopce, osamělé stromy, nebo se zavrtávají do podrostu.

Jestli byste je chtěli mít přímo na zahradě, neulízejte ji do dokonalého pořádku. Nechte pod keři kupku kamení, staré trávy nebo mulče a ty poskytnou útočiště jim i jiným užitečným druhům.

 

Když vycítí nebezpečí, dělají „mrtvého brouka“, nebo reflexivně vypudí z těla žlutý, hořce páchnoucí i chutnající sekret, který vždy odradí toho, kdo si na něm chtěl pochutnat. Sekret je hemolymfa, která má podobnou funkci jako krev, ale nepřenáší kyslík.

Slunéčka sedmitečná jsou tak užitečná, že je škoda, když si někdo poplete jejich žlutá vajíčka na spodní straně listu se škůdcem a zničí je.